ندای توی، ندایی از اعماق تاریخ و اندرون انسانهاست برخاسته از تویسرکان

مدیریت درست قبل از بحران؛ جلوگیری از خسارتهای مالی و جانی جبران ناپذیر

بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور یکی از خطرناک‌ترین بیماری پرندگان می باشد که عامل و ویروس بیماری آنفلوانزای طیور از پرندگان به انسان نیز منتقل می‌شود و می تواند خسارت جبران‌ناپذیری به صنعت طیور وارد ‌کند.


مدیریت درست قبل از بحران؛ جلوگیری از خسارتهای مالی و جانی جبران ناپذیر

اقدام آگاهانه و مدیریت درست قبل از بحران توسط پرورش‌دهندگان طیور از خسارت‌های اقتصادی، مالی و جانی جبران‌ناپذیر جلوگیری می‌کند.
مدیرکل دامپزشکی استان همدان در جلسه پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد طیور در شهرستان تویسرکان ضمن تأکید بر مطلب فوق اظهار داشت:هدف از تشکیل جلسات آنفلوانزای طیور پیشگیری و آگاهسازی، زمینه مواجهه با شرایط بحران برای پرورش دهندگان طیور در راستای حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از رکود و خسارت صنعت طیور می باشد.
احمد کریمی‌مخصوص اذعان داشت:بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور یکی از خطرناک‌ترین بیماری پرندگان می باشد که عامل و ویروس بیماری آنفلوانزای طیور از پرندگان به انسان نیز منتقل می‌شود و می تواند خسارت جبران‌ناپذیری به صنعت طیور وارد ‌کند.
وی مشخصه‌های این بیماری در پرندگان را برشمرد و گفت:علائم تنفسی حاد، آب ریزش از چشم و بینی، کاهش شدید مصرف دان، افت تولید ناگهانی در مرغ‌های تخمگذار، خونریزی در زیر جلد ساق پا و سیانوزه شدن تاج و ریش از علائم بازر آنفلوانزای طیور است.
وی خاطرنشان کرد:شروع این بیماری مانند برق‌گرفتگی ناگهانی بوده و ایجاد تلفات فزاینده و گاهی 100 درصدی را به دنبال دارد.
کریمی مخصوص  ضمن تأکید بر اینکه بر اساس آزمایش‌ها و نمونه‌برداری‌های مستمر از سوی متخصصان دامپزشکی تاکنون هیچ گونه علائم مشکوک که گویای شیوع این بیماری به بخش طیور در کشور باشد، مشاهده نشده است،در مورد چگونگی کنترل شیوع بیماری آنفلوانزای طیور گفت:علاوه بر واکسیناسیون، رعایت مسائل امنیتی، نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای، زیستی و ریشه‌کنی عوامل ایجاد ویروس می‌توان بیماری را کنترل کرد.
مدیرکل دامپزشکی استان همدان از آمادگی کامل تمام نهادها و کارشناسان و متخصصان حوزه بهداشت خبر داد و ابراز داشت: همه مراکز پرورش طیور با همکاری نهادهای ذی‌ربط با فراهم‌سازی تمام امکانات و تجهیزات لازم زیر نظر کارشناسان کنترل و نظارت می‌شوند.
وی در مورد اقدامات ضروری که پرورش‌دهندگان طیور به ویژه مرغداران در حوزه پرورش و تولید باید اجرایی کنند، تأکید کرد: پاکسازی و ضد عفونی کردن مراکز پرورش و نگهداری طیور با روش‌های علمی مناسب جوجه‌ریزی، حمل و نقل مرغ، تخم مرغ با هماهنگی دامپزشکی و مرکز بهداشت، واکسیناسیون همه افراد و پرسنل شاغل در مرغداری‌ها، دفن بهداشتی و سوزاندن تلفات مرغداری با هماهنگی دامپزشکی و مرکز بهداشت و توجه بر مراقبت اهم موارد اصولی و کاربردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

   + خبرنگاران ندای توی ; ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳ اسفند ۱۳۸٩
comment نظرات ()