اجرای تکنولوژی نوین در گندزایی آب شرب روستاها

اجرای تکنولوژی نوین در گندزایی آب شرب روستاها

شرکت آب و فاضلاب روستایی همدان درصدد طراحی و اجرای استفاده از تکنولوژی نوین در گندزدایی آب شرب روستاهای همدان است.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان، معاون شرکت آبفار همدان ضمن تأکید بر این مطلب اظهار داشت: در راستای استفاده از تکنولوژی‌های نوین در گندزدایی و بهداشتی کردن آب شرب روستاهای استان همدان، شرکت آبفار استان با استفاده از توان بخش خصوصی در حال طراحی و اجرای سایت سیستم گندزدایی آب به روش الکترولیز نمک طعام به عنوان نخستین شرکت در سطح شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی کشور است.
هوشنگ ملکی گفت: این تکنولوژی قابلیت تولید همزمان چهار ماده اکسیدکننده شامل اکسیژن، کلر، اکسید کلر و ازن از الکترولیز نمک طعام و تحت جریان مستقیم را دارا است.
وی افزود: ماده مصرفی دستگاه صرفاً "نمک طعام " بوده و هیچ نوع ماده شیمیایی دیگری نباید به آب اضافه شود.
ملکی ادامه داد: با نصب دستگاه‌های مذکور مشکل کمبود کلر آزاد باقیمانده در انتهای شبکه آب روستایی حل شده و موجب کاهش تدریجی کلر آزاد باقیمانده در طول شبکه خواهد شد.
معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان ابراز داشت: تأمین دائمی آب سالم و بهداشتی قابل شرب در شبکه‌های توزیع و جلوگیری از تولید آهک در شبکه‌ها، از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها و جلوگیری از هرگونه بوی نامطبوع در آب برای مدت طولانی، کنترل انگل و حشرات و حفظ عناصر معدنی مهم در آب، جلوگیری از تولید جلبک در آب برای مدت طولانی و غیر مضر کردن آلاینده‌های ارگانیک و مضر مانند فنول از مزایای این سیستم است.
وی گفت: همچنین قابلیت اتصال به اینترنت به منظور نظارت و اجرا در محل از مزایای دیگر این تکنولوژی به شمار می‌رود.
معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان در ادامه افزود: شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان در نظر دارد تا در صورت اجرای موفقیت آمیز، این تکنولوژی را جایگزین سیستم‌های کلرزن گازی در مجتمع های آبرسانی خود کند.
وی در پایان گفت: در حال حاضر عملیات گندزدایی و کلر زنی آب شرب روستاهای کشور به سه روش دستی و یا استفاده از دستگاه‌های کلریناتور مایعی و گازی در حال انجام است که انجام کلرزنی به روش گازی با وجود کیفیت مطلوب، دارای خطرات زیادی است.

/ 1 نظر / 7 بازدید
توکلی

به خانه ما سر بزن. حتما مطلبي پيدا مي‌کني که به آن علاقه‌مند شوي. يا حتي مي‌تواني مقاله‌اي بنويسي و پنجره تازه‌اي براي اهل خانه باز کني. "مي‌دونستي" www.midoonesti.com