87درصـد اسنـاد اراضـی ملـی اخـذ شده است

87درصـد اسنـاد اراضـی ملـی اخـذ شده است

تأثیرات جنگل به عنوان یک شاهکار خلقت در حفظ شادابی محیط، تولید اکسیژن و حفظ و نگهداری آب و خاک و ایجاد سرزندگی بر هیچ کس پوشیده نیست.
سال 2011 از طرف جامعه جهانی به عنوان سال جنگل نام گذاری شده است.
مدیرکل منابع طبیعی استان همدان در جمع خبرنگاران با اشاره به مطالب فوق اظهار داشت: هر سال هفته منابع طبیعی از 15اسفندماه با درختکاری آغاز و تا 21اسفندماه با اجرای برنامه مختلف ادامه دارد.
محمدرضا همتی ضمن اشاره به عناوین مختلف روزهای این هفته گفت: روز یکشنبه 15اسفندما به عنوان روز درختکاری ، سال جنگل ، روز دوشنبه 16اسفندماه به عنوان منابع طبیعی و آبخیزداری، روز سه شنبه 17 اسفندماه با عنوان روزمنابع طبیعی، بسیج سازندگی، همیاران طبیعت، روز چهارشنبه18اسفندماه به عنوان منابع طبیعی، حفاظت و قانون، روز پنجشنبه 19اسفندماه به عنوان روز افزایش پوشش گیاهی، کاهش آثار و بلایای طبیعی، روز جمعه 20اسفندماه روز منابع طبیعی، آموزه های دینی، روز 21اسفندماه روز منابع طبیعی، فرهنگ سازی، آموزش و پژوهش و رسانه ها نام گذاری شده است.
وی با تأکید بر انجام برنامه های مختلف در این هفته تصریح کرد: برگزاری زنگ انشاء در مدارس در خصوص منابع طبیعی و اهداء جایزه به بهترین اثرها، توزیع بیش از یک میلیون اصله نهال درختان غیر مثمر(به جز تعداد محدودی گردو، سنجد و توت) در طول هفته از طریق ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ها، تحویل 13هزار هکتار اسناد مرتع داری به بهره برداران و دامدارانی که در مراتع حق پروانه چرا دارند از جمله برنامه های این هفته می باشد.
همتی به افتتاح 10 پروژه در طول هفته منابع طبیعی و آبخیزداری در زمینه های جنگل، مرتع و آبخیز در سطح استان و شروع عملیات اجرائی 7پروژه که بیشتر جنگل کاری و توسعه فضای سبز می باشند اشاره کرد و افزود: اعتبار این پروژه ها 74میلیارد ریال می باشد.
مدیرکل منابع طبیعی استان همدان به بیان عملکرد این اداره پرداخت و گفت: در اخذ سند برای اراضی ملی و دولتی به عنوان اولین وظیفه تا کنون 786هزار و 110هکتار سند اخذ شده که 14هزار هکتار آن مربوط به سال جاری می باشد.
وی در این راستا یکی از موانع اصلی در صدور سند اراضی دولتی و حفظ و حراست از آنها را موضوع اختلافات حقوقی به ویژه در بخش وقف عنوان کرد.
همتی تصریح کرد: از 820هزار هکتار مراتع استان 63هزار هکتار از نوع مراتع درجه یک(مرغوب) ،317هزار هکتار از نوع مراتع درجه دو و 440هزار هکتار از نوع مراتع درجه3 می باشد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان ضمن اشاره به اینکه تا کنون در سطح 822هزار هکتار از اراضی ملی وظیفه تنسیق و ممیزی مراتع به انجام رسیده یعنی بهره برداران و تعداد و نوع دام آنها شناسایی و مطابق ظرفیت چرای مراتع پروانه چرا صادر شده است ، تصریح کرد: همچنین تا کنون برای 779هزار و 504 هکتار از این مراتع طرح های مرتع داری (دستورالعمل استفاده بهینه از مراتع و اصلاح و بهبود کیفی آن) تهیه و طرح های مذکور در سطح 459هزار هکتار با مشارکت بهره برداران اجرایی گردیده است.
وی به انجام 5689هکتار جنگل کاری دولتی اشاره کرد و افزود: از این میزان 510هکتار مربوط به سال جاری می باشد.
محمدرضا همتی افزود: در جنگل کاری مشارکتی 5848هکتار عملکرد داشته ایم که610هکتار آن در سال جاری بوده است و در توسعه زراعت چوب نیز عملکرد 2844 هکتاری داشته ایم که 200هکتار آن متعلق به سال جاری می باشد.
وی به واگذاری بیش از 75هزار و 264هکتار زمین برای اجرای طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی(مصارف صنعتی، شرکت ها و نواحی صنعتی، مسکن و شهرسازی و...) اشاره کرد و افزود: ارزش اقتصادی مراتع استان سالانه حدود100میلیارد تومان است که20درصد آن مربوط به ارزش اقتصادی و تولید علوفه و 80درصد آن مربوط به ارزش های زیست محیطی آن است.
همتی به عملیات اطفاء حریق درسطح  2676هکتار اشاره کرد و افزود: در بیش از 290هزار هکتار از عرصه های استان شبکه رادیویی بی سیم ایجاد شده و در این راستا یگان حفاظت نیز با بیش از 22نفر نیروی حفاظتی در سال 85 در ادارات کل تشکیل و وظیفه حفاظت از عرصه ها را به انجام می رساند.
این مقام مسئول به ایجاد 138کیلومتردر طول کمربند حفاظتی از مرز عرصه های ملی و مستثنیات مردم اشاره کرد و افزود: 26کیلومتر آن مربوط به سال جاری می باشد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اضافه کرد: در واحد حقوق تا کنون 13هزار و 278 پرونده در خصوص تصرفات، تخلفات و چرای غیرمجاز دام تشکیل شده که 975 مورد آن متعلق به سال جاری می باشد.
همتی به 4هزار هکتار خلع ید و برگشت از متصرفین به دولت در بخش یگان حفاظت خبر داد و افزود: 925هکتار آن متعلق به سال جاری می باشد.
وی با تأکید بر اینکه استان همدان دارای سه حوزه اصلی و یک حوزه فرعی آبخیز است گفت: حوزه آبخیز قره چای با وسعت یک میلیون و 53هزار و 926هکتار در نیمه شمالی استان و شهرستان های همدان، فامنین، کبودراهنگ، بهار و رزن است و نیمی از حوزه سد و فرقان(سد ساوه) را تشکیل می دهد و خروجی سالانه این حوزه 230میلیون متر مکعب می باشد.
وی به حوزه گاماسیاب به مساحت 663هزار و289 هکتار در نیمه جنوبی استان و در حوزه چهار شهرستان نهاوند، تویسرکان، ملایر و اسدآباد با خروجی سالانه 600میلیون متر مکعبی آب اشاره کرد و تصریح کرد: حوزه سفید رود با مساحت 225هزار و 873هکتار شامل بخشی از شهرستان کبودراهنگ با متوسط خروجی حدود 70میلیون متر مکعب آب سالیانه آن در شمال غربی استان واقع شده است.
همتی همچنین به حوزه مرزی در شهرستان اسدآباد به مساحت 12هزار و 908 هکتار در حوزه سد گاوشان استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: سطح مطالعات توجیهی آبخیزداری در استان معادل984هزار هکتار و مطالعه تفصیلی اجرائی 555هزار و 666 هکتار از 2میلیون هکتار مساحت استان می باشد و در بخش اجرای عملیات آبخیزداری در دو بخش بیولوژیک و مکانیک 236هزار هکتار عملیات اجرایی داشته ایم که 9637 هکتار آن مربوط به سال جاری است و در سطح 85هزار هکتار نیز در حال انجام می باشد.
وی مجموع اعتبارات عمرانی ملی و استانی سال 89 اداره کل منابع طبیعی را معادل 7/597میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این میزان شامل 41321میلیون ریال استانی و 32155 میلیون ریال اعتبار ملی و 4100میلیون ریال اعتبار خشکسالی می باشد.
همتی در پایان اضافه کرد: در سال جاری تا کنون 90 پروژه با نظارت این اداره کل اجرایی گردیده که 81 پروژه آن استانی و 9پروژه ملی بوده است.

/ 0 نظر / 6 بازدید